Že se na praní, sušení, mytí nádobí a svícení nedá ušetřit? Dá. A opravdu docela hodně

Foto: pixabay

Výběr energeticky nejúčinnějšího domácího spotřebiče vám může pomoci ušetřit energii a peníze na vašem účtu. Některé běžné domácí spotřebiče jsou ale energeticky náročnější než jiné.


Jak ušetřit za energie? Tato fráze se v prostředí českého internetu vyskytuje stále ve větší míře, a proto jsme se rozhodli tuto oblast zmapovat a poukázat na pár tipů, díky kterým by se vám mohlo podařit ušetřit energii a tím pádem také vaše finance. Jaké spotřebiče tedy spotřebovávají nejvíce energie?

Pračka, myčka, sušička

Tyto spotřebiče zaujímají první místo v seznamu největších „žroutů“ energie. Jejich spotřebu zvyšuje energie potřebná k ohřevu vody a jsou tak tedy energeticky nejnáročnějšími domácími spotřebiči. Typicky se prádlo pere na 40 stupňů, což ale není finančně ideální. Například praní prádla na 20 stupňů sice výrazně sníží spotřebu energie, nicméně je vyšší pravděpodobnost výskytu plísní, mastnoty a zápachu. Hodně špinavé prádlo navíc v takto studené vodě asi nevyperete.

Jsou zde také vyšší nároky na údržbu pračky. Obecně se proto doporučuje prát na 30 stupňů. Pokud budete zapínat pračku až ve chvíli kdy je skutečně úplně plná, ušetříte ještě víc. Moderní pračky také disponují programem „eco“, díky kterému jsou úspory ještě znatelnější. Stejná rada platí i pro myčku nádobí. Snažte se používat režim „eco“ a zapínat myčku až ve chvíli, kdy bude plná. Sušička prádla je spotřebič, který je z námi zmíněných nejvíce zbytný. Pokud omezíte její používání (a máte možnost využívat například prádelnu ve vašem bytovém domě, nebo dostatečný prostor u vás v bytě) ušetříte velmi významnou částku.

Lednice

Lednice jsou na druhém místě z jasného důvodu. Tento spotřebič musí být ze své podstaty neustále zapnutý, takže odebírá energii pořád. Lednice je však spotřebič s nejdelší průměrnou životností ze všech spotřebičů. Podle serveru enerysavingtrust má typická chladnička s mrazničkou životnost 15 a více let. Investice do energeticky úsporné lednice by tak měla být jasná volba, která bude dlouhodobě šetřit vaše finance.

Osvětlení

Množství spotřebované energie můžete snížit výměnou halogenových žárovek za LED. Zde je však potřeba říct, že pokud byste vyměnili všechna svá světla za LED světla, ušetřili byste cca 2000 Kč ročně. Je tedy otázkou, jestli tato částka stojí za to, abyste nahrazovali klasické žárovky za LED žárovky. Mnoho LED žárovek totiž neustále bliká – dochází k rychlému přepínání mezi zapnutým a vypnutým stavem, a podle wikimedia commons se jedná až o 120 bliknutí za sekundu. Pro člověka tak není pozorovatelné a jeví se nám jako žárovka se stálým a konstantním jasem. Toto blikání může být ale spojováno s únavou očí a bolestmi hlavy.

 

zdroj: energysavingtrust, wikimedia commons

Portál popularizující a vysvětlující svět kryptoměn, bezpečnosti, technologií a ekonomických témat. Investovat do Bitcoinu? Jak koupit Ethereum? Co to je Dark Web? Jak nastavit VPN? Jaké jsou nové technologie? Prostě vše, co chcete o technologickém světě vědět, ale báli jste se zeptat...

Podívejte se i na naše další weby:

www.testyojetin.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


CryptoNews.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cryptonews.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.cryptonews.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 Cryptonews.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.