Vypnul plyn a v celém domě topí jinak. Prý tak za sezónu ušetří až 40 tisíc korun

Foto: Marek Havlík

Vysoká cena plynu nutí některé majitele rodinných domků uvažovat nad jeho odpojením a přechodem na jiné způsoby vytápění. Prý se tak dá za sezónu ušetřit i několik desítek tisíc korun.


Trojnásobné zvýšení záloh za plyn donutilo Václava K. z Čáslavi sednout si k počítači a začít velmi pečlivě počítat, který zdroj energie vyjde v této nelehké době nejlevněji. Nikoliv levně, ale alespoň levněji. „Máme plynový kotel a podlahové vytápění. Bohužel, dům jsme stavěli před dvaceti lety a na nějakou sofistikovanou regulaci topení v jednotlivých místnostech jsme nemysleli. Vytápíme tak zároveň pokoje,  podlahu v chodbě, kuchyni i na toaletě. Oddělit to prostě nejde“, popisuje svoji situaci Václav, který si proto sedl k počítači a začal do tabulky zadávat jednotlivé položky, aby zjistil, zda by ušetřil přechodem na elektřinu.

Letos se ta úspora neprojeví. Investovali jsme do tzv. chytrých přímotopů a dalšího příslušenství, ale mám propočítáno, že už příští rok, jestli se tedy opět dramaticky nezmění ceny, ušetříme skoro 40 tisíc korun
Václav K.; Čáslav

Je vůbec taková úspora možná? Podle Václava ano: „Zbytečně topíme v místnostech, kde se zdržujeme minimálně, typicky například chodba, nebo WC. Chytré přímotopy jsou pro nás ideální“. Co takový přímotop umí? Asi ta nejdůležitější věc je to, že přímotop může být pouze v té místnosti, kde je aktuální potřeba topit. Dá se na něj nasadit ovládání, které komunikuje s řídící jednotkou prostřednictvím wifi signálu. „V mobilu mám jednoduchou aplikaci, díky které i z práce nastavuji teploty a další parametry na dálku“, pochvaluje si Václav.

V aplikaci se může Václav podívat kolik stupňů v té které místnosti aktuálně je a může ovládat jednotlivé radiátory. Ty navíc poznají, když se v místnosti například větrá, nebo když není nikdo doma, a upraví, resp. sníží v takovou dobu svůj výkon. „Skvělá vychytávka je, že vidím, kolik energie aktuálně spotřebovává ten který radiátor a mohu se podívat třeba i rok zpětně a porovnat náklady na topení za jednotlivá období“, pochvaluje si Václav.

Zda ale zvolit elektrické přímotopy místo plynového vytápění záleží případ od případu. V domech, kde majitelé vytápí místnosti například radiátory s termostatickými hlavicemi, nebude možná případná úspora za změnu způsobu vytápění dávat výrazný ekonomický smysl. Vždy je proto potřeba velmi pečlivě počítat.

Vyplatilo by se vám vyměnit vytápění plynem za přímotopy? Napište nám do diskuze.

Portál popularizující a vysvětlující svět kryptoměn, bezpečnosti, technologií a ekonomických témat. Investovat do Bitcoinu? Jak koupit Ethereum? Co to je Dark Web? Jak nastavit VPN? Jaké jsou nové technologie? Prostě vše, co chcete o technologickém světě vědět, ale báli jste se zeptat...

Podívejte se i na naše další weby:

www.testyojetin.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


CryptoNews.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cryptonews.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.cryptonews.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 Cryptonews.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.