Uspořit topením z květináče a svíček? Nesmysl roku, říká odborník

Foto: Pixabay

S návody, jak si „zadarmo“ vyhřát byt, se na internetu roztrhl v poslední době pytel. Asi největším aktuálním „hitem“ jsou kamna z květináče a svíček. Podle odborníků je to však totální nesmysl.


Ceny energií trápí každého z nás a pravděpodobně každý tak přemýšlí, jak za energie ušetřit. Za plyn, elektřinu i za pohonné hmoty. Nejzásadnější energetickou položkou v rodinných rozpočtech bude v nadcházejícím zimním období pravděpodobně topení a ohřev vody. V mediálním prostoru se proto začínají objevovat rady a tipy, jak za energie ušetřit.

Je to stejné, jako kdybyste si doma chtěli topit rozsvícenou žárovkou, rozpálenou briketou, nebo třeba petrolejkou
Filip M.; energetický poradce

Některé návody dávají skutečně smysl, jiné jsou možná poněkud diskutabilní, ale potom jsou tady i návody, které podle odborníků žádný smysl nedávají. Jedním takovým se zdá být například nápad vyrobit si kamínka z květináčů a topit v nich svíčkami. „Květináčová“ kamínka, resp. návod na jejich výrobu, se objevuje na různých serverech nejen v Česku, ale i v zahraničí. Jak však říká energetický poradce Filip M., jde z ekonomického pohledu o naprostý nesmysl.

Princip fungování malého zdroje tepla je známý, nicméně nelze jej aplikovat na velké prostory“, říká poradce a pokračuje: „Je to téměř stejné, jako kdybyste si doma chtěli topit rozsvícenou žárovkou, rozžhavenou briketou, nebo třeba zapálenou petrolejkou. Na žárovku, briketu, ani na krycí sklo petrolejové lampy nesáhnete, jak jsou horké. Ale místnost vám to rozhodně nevytopí“.

Podle Filipa M. tak z pohledu funkčnosti kamínka z květináče žádný velký smysl nedávají: „Taková kamínka možná udělají atmosféru třeba na chatě na stole, když hrajete karty a popíjíte svařák, ale nečekejte, že vám chatu vyhřejí“. Diskutabilní je také ekonomika celého nápadu. Na internetu se jedna čajová svíčka, která vydrží hořet přibližně tři až čtyři hodiny, prodává v průměru za dvě koruny. Aby se hliněný květináč ohřál alespoň na 70°C - 80°C je nutné pod ním zapálit pět až šest svíček. Pro jednoduchost budeme počítat s pěti.

Proti kamínkům z květináče postavíme elektrický přímotop. Ty se prodávají s příkonem od 500 do 3000 wattů. Opět pro jednoduchost srovnání budeme počítat s příkonem 1500 wattů. „Provoz takového přímotopu nás tedy bude při průměrné ceně sedm korun za kilowatthodinu necelých jedenáct korun a bez problému s ním vytopíme místnost o velikosti 20m2“, říká Filip M. Oproti tomu pět svíček pod květináčem nás při ceně dvě koruny za kus a době hoření 3 hodiny bude stát necelou třetinu. „Ano, matematicky to je levnější, ale metr od květináče nepoznáte, že se pod ním topí“, usmívá se Filip M.

Zkusili jste si vyrobit kamínka z květináče a svíček. Jaký máte na takový nápad názor? Napište nám do diskuze.

Portál popularizující a vysvětlující svět kryptoměn, bezpečnosti, technologií a ekonomických témat. Investovat do Bitcoinu? Jak koupit Ethereum? Co to je Dark Web? Jak nastavit VPN? Jaké jsou nové technologie? Prostě vše, co chcete o technologickém světě vědět, ale báli jste se zeptat...

Podívejte se i na naše další weby:

www.testyojetin.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


CryptoNews.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cryptonews.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.cryptonews.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 Cryptonews.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.