Při ohřevu vody elektrickým bojlerem lze ušetřit až 15 % nákladů na energie

Foto: Jan Smékal

Kdo ohřívá doma vodu elektrickým bojlerem, má poměrně zajímavou příležitost ke snížení nákladů na energii, a to až o 15 procent. To může v ročním vyúčtování činit i několik tisíc korun.


Ceny elektrické energie nedělají v poslední době radost nikomu z nás. Zákazníci snad všech společností registrují nárůsty cen elektrické energie i o více než 100 procent. Je proto pochopitelné, že mnozí z nich začínají přemýšlet nad možnostmi, jak náklady na elektrickou energii snížit. Kupují úsporné žárovky, přemýšlejí nad fotovoltaikou, vypínají spotřebiče s režimem „standby“. Největší položkou v rozpočtu ale bývá topení a ohřev vody. A právě při ohřevu vody se dá poměrně výrazně ušetřit.

Správné nastavení teploty může zamezit i tvorbě vodního kamene, který bohužel ke zvyšování spotřeby elektrické energie přispívá
Miloš Koutný; Energetický poradce, Praha

U elektrického bojleru je totiž důležité jeho správné nastavení. To, že by měl být zapnutý pouze na tzv. „noční proud“, ví pravděpodobně každý, kdo elektrický bojler používá. Už méně se ale přemýšlí nad tím, jakou teplotu vody na bojleru nastavit. Ohřívat na konečnou teplotu, jaká má téci z kohoutku, nebo ohřívat na co nejvíce a finální teplotu vody regulovat mícháním se studenou vodou? Názory se různí, ale energetický poradce Miloš Koutný z Mladé Boleslavi doporučuje věnovat teplotě vody velkou pozornost.

Podle Koutného je ideální nastavit teplotu vody na elektrickém bojleru na 55°C. Tím by se mělo předejít velkým tepelným ztrátám při rozvodu vody, například do prvního patra rodinného domu, a také tvorbě vodního kamene. „Zvýšením teploty o každý jeden stupeň zvedne spotřebu v průměru o 7 procent“, říká Koutný, který zároveň varuje před častým omylem: „Ale pozor, mezi snížením teploty a úsporou energie není samozřejmě přímá úměra. Nelze tedy říci, že snížením teploty o 5 stupňů se sníží spotřeba energie o 35 procent. Takto to bohužel nefunguje“. Snížením teploty ze 60°C na 55°C se tak dá podle Koutného ušetřit maximálně 15 procent elektrické energie nutné na ohřev. Ale i to se počítá.

Naopak například v kuchyni, kde se k ohřevu vody používá průtokový ohřívač vody, je vhodné nastavit na zařízení takovou teplotu, s jakou chcete ve finále pracovat. Jinak by se teplá voda musela mísit s vodou studenou, což je zbytečně energeticky náročné. Koutný také doporučuje, je-li to tedy ještě možné, řádně tepelně izolovat rozvody teplé vody po celém domě. 

Na jakou teplotu ohříváte vodu v bojleru? Napište nám do diskuze.

Portál popularizující a vysvětlující svět kryptoměn, bezpečnosti, technologií a ekonomických témat. Investovat do Bitcoinu? Jak koupit Ethereum? Co to je Dark Web? Jak nastavit VPN? Jaké jsou nové technologie? Prostě vše, co chcete o technologickém světě vědět, ale báli jste se zeptat...

Podívejte se i na naše další weby:

www.testyojetin.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


CryptoNews.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cryptonews.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.cryptonews.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 Cryptonews.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.