Při domácím pečení lze na jednom kilogramu chleba ušetřit až 80 korun

Foto: Pixabay

Zkusili jsme si upéct domácí žitno-pšeničný chléb, abychom zjistili, zda se dá takto ušetřit oproti situaci, kdy si stejný chléb koupíme. Výsledek nás překvapil. Při domácím pečení lze totiž ušetřit až 80 korun.


Recept na domácí chléb není vůbec složitý a zabere přibližně hodinu a čtyřicet minut. Z tohoto času se ale bude necelou hodinu a půl péci v troubě, takže reálný čas, kdy bude potřeba pracovat s těstem, zabere maximálně 15 minut. Výsledkem však bude nejen provoněná domácnost čerstvým chlebem, ale také jeho skvělá chuť, která se s tím kupovaným dá jen velmi obtížně porovnat. Nebude to ale příliš drahé? Ceny surovin i elektrické energie šly za poslední dobu prudce nahoru. Má tedy ekonomický význam si vůbec doma péci chléb?

Zkusili jsme si jeden bochník upéci a zjistili jsme, že uspořit se dá až 80 korun na kilogramu chleba. Leckdo jistě namítne, že v supermarketu se dá chléb koupit přibližně za 35,-Kč/kg. Ano, dá. Ale jedná se o konzumní kmínový chléb, který svojí chutí uspokojí asi málokoho a navíc, za stejnou cenu se dá doma upéci výborný žitno-pšeničný kmínový chléb, který se však v obchodě prodává za cca 115,-Kč/kg, tedy cca o 80,-Kč dráž.

Co bude k upečení žitno-pšeničného chleba potřeba? Recept je velice jednoduchý a stačit budou následující suroviny:

  • 1kg hladká mouka pšeničná (21,90 Kč; na 1kg chleba je potřeba 250g, tedy 5,50 Kč)
  • 1kg hladká mouka žitná (29,90 Kč; na 1kg chleba je potřeba 250g, tedy 7,50 Kč)
  • Pekařské droždí 42g (5,90 Kč; na 1 kg chleba stačí 10g, tedy 1,50 Kč)
  • 400 ml teplé vody (marginální náklady)
  • Špetka soli (marginální náklady)
  • Kmín 20g (9,90 Kč; na chleba 5g, tedy 2,50 Kč) 

Náklady na suroviny k upečení 1kg chleba tedy činí 17 korun. K tomu je ovšem potřeba připočítat náklady na spotřebu energií při pečení. My jsme pekli v elektrické troubě při teplotě 200°C přibližně 90 minut. Naše trouba má spotřebu 0,87kWh, což při tarifu 10,-Kč za kWh činí cca 13 korun. Jeden kilogram chleba nás tedy přišel přibližně na 30 korun, což jE levnější, než ten nejlevnější pšeničný chléb ze supermarketu.

A ještě pro zvídavé, kteří by snad nevěřili, že ceny za suroviny jsou skutečně takové, jaké v textu zmiňujeme – suroviny jsme kupovali na online marketu, jehož jméno však není synonymem pro pečivo. Na stránkách tohoto online supermarketu tak lze ceny surovin ověřit. A pro ještě větší hnidopichy, kteří si sečtou hmotnost surovin a nevyjde jim přesně 1000g, což není v souladu s Lomonosovým zákonem o zachování hmotnosti - přidejte si do receptu 50ml vody,15g od každé mouky a další dvě koruny k celkovým nákladům. Pak vám to snad vyjde přesně...

Pečete doma chléb? Máte nějaký speciální recept? Napište nám do diskuze.

Portál popularizující a vysvětlující svět kryptoměn, bezpečnosti, technologií a ekonomických témat. Investovat do Bitcoinu? Jak koupit Ethereum? Co to je Dark Web? Jak nastavit VPN? Jaké jsou nové technologie? Prostě vše, co chcete o technologickém světě vědět, ale báli jste se zeptat...

Podívejte se i na naše další weby:

www.testyojetin.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


CryptoNews.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cryptonews.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.cryptonews.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 Cryptonews.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.