Petr z Berouna tvrdil, že se to může. Kvůli zažitému omylu ale spáchal trestný čin

Foto: Marek Havlík (Ilustrační)

Dělá to tak údajně každý rok a nikdy neměl problém. Odkazuje se na lesní zákon, ale právě ten ho usvědčil ze spáchání trestného činu. Pomohl k tomu i elektronický měřák majitele lesa.


Lidé se na nadcházející topnou sezónu připravují různě. Plánují snížení teploty v bytech, přemýšlejí nad úspornými opatřeními, zvažují instalaci solárních panelů, nebo se rozhodnou, že místo plynu a elektriky budou k topení a ohřevu vody využívat tuhá paliva. Jenže dřevařské firmy hlásí „vyprodáno“. Někteří tak za auto zapřáhnou nákladní vozík a vyráží do lesů sbírat spadané dřevo.

Viděl jsem v lese auto s vozíkem a myslel jsem si, že nám někdo krade vytěžené dřevo. Klády si sice pán nenakládal, ale měl na korbě kmínky o průměru až 20 centimetrů. A to už rozhodně není klest
Alexander P.; Majitel lesa

Podle tzv. lesního zákona (Zákon č. 289/1995 Sb. – Zákon o lesích) má totiž každý občan právo v lese sbírat pro svoji potřebu suchou, na zemi ležící klest. Většina lidí ale neví, co přesně „klest“ v tomto kontextu znamená. V praxi se jim pak může stát to, co se stalo Petrovi M. z Berouna, který sbíral dříví v soukromém lese. Údajně to tak dělá každý rok, ale letos ho u toho poprvé „načapal“ majitel lesa. Zásadní omyl totiž skutečně tkví v definici slova „klest“.

Podle zmíněného lesního zákona se totiž za klest považuje přirozený opad větví a zbytky po těžbě, které však nemají na silnějším konci větší průměr než 7 cm bez kůry. A na korbě vozíku pana Petra byly údajně klády silnější než 20 centimetrů. „Myslel jsem, že co je na zemi, to se může volně sebrat. Rozhodně nejsem žádný zloděj. Pravidlo sedmi centimetrů jsem skutečně neznal“, říká Petr, který se však kvůli tomuto omylu mohl dopustit spáchání trestného činu. Přiznal totiž, že je ten den v lese již počtvrté.

Podle majitele lesa je škoda poměrně snadno vyčíslitelná. Konkrétní kmen se totiž početně převede na kubické metry a od toho se odvodí způsobená škoda. Petr bez mučení přiznal, že je v lese ten den již počtvrté a škoda tak po přepočtu dosáhla na téměř 7 tisíc korun. Hranice přestupku však končí u škody 10 tisíc korun. Do října 2020 to však bylo pouze 5 tisíc korun.

„Pan Petr podle mě rozhodně nebyl žádný zloděj, byl z celé situace velmi smutný, stále se omlouval, navíc bezelstně přiznal, že v lese ten den byl již 3x. Domluvili jsme se, že vozík vyloží, zaplatí dřevo, které odvezl před tím a bude to tím vyřešené“, popisuje Alexander, jak situaci vyřešili. Petr nabídku samozřejmě přijal a po dohodě s majitelem lesa nakonec ještě získal spadané soušky jen za to, že je se synem nařezali a odvezli.

Ne vždy ale takový příběh končí „happy endem“. Tentokrát to dobře dopadlo, ale je potřeba si pamatovat, že lesy jsou sice pro každého, ovšem dříví v něm je pouze pro majitele. Ale na tom by přeci nemělo být nic překvapujícího. Nebo ano?

Víte o tom, že se v lese smí sbírat pouze klest do průměru 7 cm? Napište nám do diskuze.

Portál popularizující a vysvětlující svět kryptoměn, bezpečnosti, technologií a ekonomických témat. Investovat do Bitcoinu? Jak koupit Ethereum? Co to je Dark Web? Jak nastavit VPN? Jaké jsou nové technologie? Prostě vše, co chcete o technologickém světě vědět, ale báli jste se zeptat...


CryptoNews.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cryptonews.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.cryptonews.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 Cryptonews.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.