Manažer z Prahy: „Jezdil jsem v zimě s rodinou do Thajska. Letos nepojedu ani do Krkonoš“

Foto: Pixabay

Vydělává 70 tisíc čistého, přesto letos v zimě na dovolenou nepojede. I na něj totiž dopadla vlna zdražování energií a zvyšování hypotečních sazeb.


Současná vlna zdražování energií, potravin, spotřebního zboží, včetně zvyšování hypotečních sazeb, se nedotkne pouze obyvatel s průměrnou mzdou, ale také s tou nadprůměrnou. I čistý měsíční příjem 70 tisíc korun může být totiž v některých případech příjmem, který sotva pokryje náklady na bydlení a běžnou spotřebu čtyřčlenné rodiny.

Manželka šla letos na jaře na mateřskou, takže nám celkový příjem dost poklesl. Největší problém je hypotéka
Marián F; Praha

Marián F. pracuje na manažerské pozici v jedné menší pražské firmě. Jeho plat je přibližně 70 tisíc korun čistého, má služební auto, notebook i telefon, přesto se ho letošní zdražování energií a zvyšování hypotečních sazeb poměrně citelně dotkne. Jak sám říká, největším „zabijákem“ bude zvýšená splátka hypotéky a téměř trojnásobné zálohy na energie.

V práci se dařilo mně i manželce, vzali jsme si proto před pěti lety hypotéku na byt v centru Prahy. Platíme skoro 40 tisíc korun měsíčně, ale ze dvou platů se to dalo relativně v pohodě utáhnout“, říká Marián a přibližuje dále svoji současnou situaci: „Jenže na jaře nastoupila manželka na mateřskou, takže vypadla část příjmu, a k tomu nám skončila fixace hypotéky a zvedly se ceny energií“.

Podle Mariána se jim od listopadu letošního roku zvedne splátka hypotéky z necelých čtyřiceti tisíc korun na téměř 50 tisíc korun. „Když k tomu připočtu téměř dvojnásobné zvýšení cen energií a zvyšování cen téměř veškerého zboží i potravin, budeme s výdaji od příštího roku jen tak tak na hraně“, říká Marián. Podle něj tak padne každoroční zimní dovolená v Thajsku. Nechystá se ale ani do českých hor. „Myslím, že se situace v dalších dvou až třech letech nijak zásadně nezlepší, takže se musíme chovat zodpovědně a odpustit si zbytné věci“, přibližuje svoji strategii Marián.

Marián si zatím odpustí jenom zbytnou dovolenou v Thajsku, ale podle jeho slov mohou dopadnout někteří občané i mnohem hůře: „Bratr manželky uvažuje nad prodejem svého domu, protože asi neutáhne zvýšené ceny energií a hypotéku. Pracuje ve státní správě a s nějakým významným zvýšením platu, které by alespoň částečně snížilo dopad inflace, nepočítá“.

Jak se vás dotkne současná vlna zdražování? Omezí vás to ve výběru zimní dovolené, nebo třeba dárků na Vánoce? Napište nám do diskuze.

Portál popularizující a vysvětlující svět kryptoměn, bezpečnosti, technologií a ekonomických témat. Investovat do Bitcoinu? Jak koupit Ethereum? Co to je Dark Web? Jak nastavit VPN? Jaké jsou nové technologie? Prostě vše, co chcete o technologickém světě vědět, ale báli jste se zeptat...


CryptoNews.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cryptonews.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.cryptonews.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 Cryptonews.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.