Kdysi „otravné“ rady rodičů dnes mohou výrazně ušetřit náklady za energie

Foto: Eliška Konečná

Nastala doba, kdy je každá rada drahá. Zvýšení cen energií tak nutí mnohé lidi vzpomenout si na rady našich rodičů a prarodičů. Některé z nich totiž mohou dnes výrazně ušetřit náklady na energie.


Pamatujete si na výtky našich rodičů a prarodičů? „Zhasínej, zavírej, zavři to okno, vypni ten sporák…“. Kdo by si to nepamatoval. Jenže zatímco v dětství nám tyhle rady šly většinou jedním uchem tam a druhým ven, v současné době je potřeba připustit, že mají něco do sebe a mohou v dlouhodobém horizontu pomoci s úsporou nákladů za energie. A jaké konkrétní rady to jsou především?

Nesviťte zbytečně

Zdá se to jako malichernost. Odejdete z kuchyně do pokoje, třeba jenom na 15 minut, ale v kuchyni nezhasnete. I kdybyste měli v kuchyni starou obyčejnou žárovku 75W, za 15 minut samozřejmě nic neušetříte. Ale zkuste si spočítat, kolik takových „patnáctiminutovek“ může za podzimní a zimní období být. Možná zjistíte, že v konečném součtu se zhasínat skutečně vyplatí.

Používejte rychlovarnou konvici

Vaříte si těstoviny, nebo třeba polévku ze sáčku a studenou vodu přivádíte k varu na sporáku? Je jedno, zda je plynový, nebo elektrický. Úspornější varianta, jak přivést vodu k varu, je použití rychlovarné konvice.

Využívejte zbytkové teplo

Vaříte-li na obyčejném elektrickém sporáku, zkuste pár minut před dovařením pokrmu plotýnku úplně vypnout. Plotýnka totiž bude ještě nějakou chvíli hřát, takže i když bude postupně chladnout, pokrm můžete takto bez problémů dovařit. Chce to samozřejmě trochu cviku i zkušeností, ale i tahle drobnost dokáže nějakou tu stokorunu v ročním vyúčtování za elektriku uspořit.

Při vaření používejte pokličky

Především muži na tohle často zapomínají. Při vaření je potřeba používat pokličku. Teplo z hrnce potom neuniká tak rychle a pokrm se rychleji, a tedy i levněji, uvaří.

Pozor na spotřebiče s režimem „standby“

V každé domácnosti je najdeme. Televizory, monitory, počítače, tiskárny, aktivní reproduktory, atd… Jedete-li třeba na víkend, zvažte, jestli se nevyplatí tyto spotřebiče vypnout úplně. Ono tedy o nějakou zázračnou úsporu samozřejmě nepůjde, ale znáte to: „Halíře dělají talíře“.

Máte nějaký další tip jak uspořit za energie? Napište nám do diskuze.

Portál popularizující a vysvětlující svět kryptoměn, bezpečnosti, technologií a ekonomických témat. Investovat do Bitcoinu? Jak koupit Ethereum? Co to je Dark Web? Jak nastavit VPN? Jaké jsou nové technologie? Prostě vše, co chcete o technologickém světě vědět, ale báli jste se zeptat...

Podívejte se i na naše další weby:

www.testyojetin.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


CryptoNews.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cryptonews.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.cryptonews.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 Cryptonews.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.