Halíře dělají talíře. Víme, jak lze i na drobnostech ušetřit za energie velké peníze

Foto: Pixabay

Šetřit na energiích bude letos asi každý. Jezdit méně autem, méně topit, šetřit teplou vodou. Na spoustu drobností se ale zapomíná. Přitom právě tyhle drobnosti mohou v konečném vyúčtování představovat velké částky.


Velká část lidí si bude letošní zimu pravděpodobně muset utahovat opasky. Prudký nárůst cen energií, potravin, paliv a spotřebního zboží ani žádnou jinou alternativu asi nenabízí. Šetřit se bude leckde. Včetně šetření za topení a elektrickou energii. Kromě toho, že se hodně lidí chystá méně svítit, nebo ohřívat vodu v bojleru, ti extra spořiví přemýšlí i nad drobnějšími úsporami.

Protože jak se říká, halíře dělají talíře. I drobné úspory totiž mohou v konečném důsledku znamenat citelné částky. Například nabíječky mobilů, nebo spotřebiče s režimem standby. Ona totiž i nabíječka mobilu ponechaná v zásuvce spotřebovává elektrickou energii. Není jí samozřejmě moc, ale za nulu to také není.

Spotřeba elektrické energie u dnešních moderních monitorů a televizorů činí v režimu standby většinou 0,5 wattu, což je hodnota nařízena Evropskou komisí. Jakkoliv se může zdát, že to je zanedbatelná spotřeba, v součtu za celý rok to už nějakou tu stokorunu udělat může. V domácnosti se totiž většinou nachází více monitorů a televizí, než jen jeden kus a navíc, dalších spotřebičů s režimem standby se v každé domácnosti najde několik. Mohou to být DVD přehrávače, aktivní reproduktory, elektronické hudební nástroje, tiskárna k počítači a mnoho dalších.

Hodně se také diskutuje nad tím, zda vytahovat ze sítě nabíječky na mobilní telefon. Za nás určitě ano, ale nikoliv kvůli úspoře elektrické energie. I když ani nabíječka nebude v zásuvce za „nulu“ a nějaký minimální odběr mít bude. V ročním vyúčtování to však může být nanejvýš několik desetikorun a to kdoví jestli. Nicméně vytahovat nabíječku ze zásuvky byste měli kvůli možnému riziku jejího vzplanutí. Především neznačkové produkty mohou někdy způsobit pěkný problém,

Také byste neměli nechávat baterky do různých zařízení v nabíječce po dobu delší, než je doba nutná na jejich dobití. Nejen, že to může ničit samotnou baterii, ale pochopitelně to znamená i nějaký zbytečný odběr.

Myslíte, že má smysl vytahovat nabíječky ze zásuvky a vypínat přístroje, místo ponechání v režimu standby? Napište nám do diskuze.

Portál popularizující a vysvětlující svět kryptoměn, bezpečnosti, technologií a ekonomických témat. Investovat do Bitcoinu? Jak koupit Ethereum? Co to je Dark Web? Jak nastavit VPN? Jaké jsou nové technologie? Prostě vše, co chcete o technologickém světě vědět, ale báli jste se zeptat...


CryptoNews.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cryptonews.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.cryptonews.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 Cryptonews.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.