Znáte všechny navigační systémy? GPS není jediný

Foto: pixabay

Věděli jste, že GPS je jedním ze čtyř globálních navigačních satelitních systémů? Čtyři globální systémy GNSS jsou – GPS, GLONASS, Galileo, BeiDou. Kromě toho existují dva regionální systémy – QZSS a IRNSS.


Global Positioning System (Spojené státy americké)

GPS je nejstarší GNSS systém. Svou činnost zahájil již v roce 1978 a od roku 1994 byl k dispozici pro globální použití. Potřeba mít nezávislou vojenskou navigační schopnost řídila jeho veškeré inovace. A americká armáda byla první, kdo si to uvědomil. A tak byl v roce 1964 k tomuto účelu nasazen systém Transit. Transit, který byl také známý jako NAVSAT. Tento systém poskytoval informace o poloze a navigaci raketovým ponorkám, lodím a také k hydrografickému průzkumu a geodetickému zaměřování americké armádě. Postupem času byl systém GPS otevřen pro veřejné použití. V současné době má GPS 33 satelitů, z nichž 31 je na oběžné dráze a je funkčních. Je spravován americkým letectvem a zavázal se udržovat dostupnost nejméně 24 funkčních satelitů GPS. K dnešnímu dni systém GPS vypustil 72 satelitů.

GLONASS (Rusko)

Global Navigation Satellite System neboli GLONASS je globální navigační systém Ruska. GLONASS byl uveden do provozu v roce 1993 s 12 satelity. V současné době je na oběžné dráze celkem 27 satelitů a všechny jsou funkční. GLONASS je provozován ruskými silami protivzdušné obrany a je druhým alternativním navigačním systémem v provozu.

Galileo (EU)

Galileo je GNSS Evropské unie, kterou dává dohromady Evropská kosmická agentura a Evropská agentura pro GNSS jej bude provozovat. Galileo je globální navigační systém dostupný pro civilní i komerční použití. Plně rozmístěný systém Galileo by se měl skládat z 30 funkčních satelitů a 6 náhradních na oběžné dráze.

Beidou (Čína)

BeiDou je čínský satelitní navigační systém. Na oběžné dráze má celkem 22 operačních družic a celá konstelace je naplánována na 35 družic. BeiDou-1 také známý jako první generace bylo souhvězdí tří satelitů. Začal fungovat v roce 2000 a nabízel omezené pokrytí a navigační služby, zejména pro uživatele v Číně a sousedních regionech. Beidou-1 byl vyřazen z provozu na konci roku 2012. BeiDou-2, také známý jako COMPASS, je druhou generací systému. Do provozu byl uveden v roce 2011 s částečnou konstelací 10 satelitů na oběžné dráze. Jeho další generací je BeiDou-3. První satelit BDS-3 byl vypuštěn v březnu 2015.

IRNSS – NAVIC (Indie)

Indický regionální navigační satelitní systém (IRNSS), který později dostal operační název NavIC nebo NAVigation with Indian Constellation, je regionální satelitní navigační systém Indie. IRNSS, vypuštěný a provozovaný Indickou organizací pro výzkum vesmíru (ISRO), pokrývá Indii a blízké regiony, které dosahují až 1500 km.

QZSS (Japonsko)

Satelitní systém Quasi-Zenith je regionální družicový navigační systém z Japonska

Portál popularizující a vysvětlující svět kryptoměn, bezpečnosti, technologií a ekonomických témat. Investovat do Bitcoinu? Jak koupit Ethereum? Co to je Dark Web? Jak nastavit VPN? Jaké jsou nové technologie? Prostě vše, co chcete o technologickém světě vědět, ale báli jste se zeptat...


CryptoNews.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cryptonews.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.cryptonews.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 Cryptonews.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.