Komentář: Úvahy nad levnější energií může zhatit fotovoltaika na sousedově domě

Foto: Pixabay

Dát si na střechu solární panely, získat na ně nějakou dotaci a mít tak ve střednědobém horizontu výrazně nižší náklady na energie, je velice lákavé. Radost z úspor ale může zhatit fotovoltaika na sousedově domě.


Kdo si to může aktuálně dovolit, má na to vhodné podmínky a umí si vyjednat případnou státní dotaci, jistě přemýšlí nad tím, že si svoje náklady na energie sníží ve střednědobém horizontu instalací tzv. fotovoltaiky. Jak ale vyplývá z vlastní zkušenosti autora tohoto textu, tak i z názorů čtenářů webu CryptoNews, kteří nám posílají svoje zkušenosti s instalací fotovoltaiky a jejím připojením do rozvodné sítě, začínají se množit zamítnuté žádosti o připojení nových zdrojů do rozvodné sítě jednotlivých distributorů. Důvodem je většinou omezená kapacita rozvodných sítí.

V principu jde totiž o to, že při „běžném“ odběru elektrické energie přenáší rozvodná síť pouze to, co odběratelé aktuálně odebírají. Naopak v případě fotovoltaických elektráren se do distribuční sítě dostává celý výkon konkrétní fotovoltaické sestavy. Především v méně obydlených oblastech, v malých vesničkách, chatových oblastech, horských samotách, atd… pak může být skutečně problém zapojit do sítě větší množství fotovoltaických elektráren. Distribuční síť, resp. její kapacita, na to nebyla projektována.

Ovšem ani v případě zamítnutí žádosti o připojení soustavy do rozvodné sítě není potřeba zoufat. I tak lze fotovoltaiku na dům instalovat. Jen je potřeba počítat s tím, že v takovém případě nelze takto vyrobenou elektrickou energii „prodávat“ do sítě, ale je potřeba ji kompletně spotřebovat. V takovém případě je však potřeba opravdu velice dobře propočítat ekonomickou výhodnost takového řešení. Finanční návratnost se totiž může výrazně prodloužit. Na druhou stranu však není v takové situaci nutné instalovat výkonnější soustavu, než tu, která vygeneruje právě tolik energie, kolik domácnost spotřebuje. Celá sestava se v takovém případě spíše zlevní.

V některých konkrétních případech však může být ekonomicky výhodnější investovat do modernějšího elektrického kotle na topení a ohřev vody, do termostatů, chytrých zásuvek s měřením spotřeby, zateplení a celkové optimalizace spotřeby energií, než investovat do solárních panelů. Ale jak je uvedeno výše, vše závisí na přesném rozpočtu, se kterým by měla pomoci specializovaná firma. Chyba ve výpočtech by se totiž mohla opravdu zle vymstít.

Máte nějakou zkušenost s připojováním fotovoltaické elektrárny do rozvodné sítě? Napište nám do diskuze.

Zdroj: Daniel Kadlec (vlastní zjištění autora); Wikimedia Commons; CarTrax

Portál popularizující a vysvětlující svět kryptoměn, bezpečnosti, technologií a ekonomických témat. Investovat do Bitcoinu? Jak koupit Ethereum? Co to je Dark Web? Jak nastavit VPN? Jaké jsou nové technologie? Prostě vše, co chcete o technologickém světě vědět, ale báli jste se zeptat...

Podívejte se i na naše další weby:

www.testyojetin.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


CryptoNews.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cryptonews.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.cryptonews.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 Cryptonews.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.