Co to je a jak fungují služby VPN

Foto: pixabay

Zkratka VPN znamená Virtual Private Network. Jak název napovídá, poskytuje uživatelům virtuální síť, která je soukromá, takže se mohou připojit k internetu způsobem, který je bezpečný. Konečným cílem VPN je v podstatě udržet vaše soukromé informace v soukromí.


Jak funguje VPN

VPN funguje tak, že směruje internetové připojení vašeho zařízení přes vámi zvolený privátní server VPN, nikoli vašeho poskytovatele internetových služeb, takže když jsou vaše data přenášena na internet, pocházejí z VPN, nikoli z vašeho počítače. VPN funguje jako určitý prostředník, když se připojujete k internetu, čímž skrývá vaši IP adresu – řetězec čísel, který váš ISP přiřadí vašemu zařízení – a chrání tak vaši identitu. Kromě toho, pokud jsou vaše data nějakým způsobem zachycena, budou nečitelná, dokud nedosáhnou svého konečného cíle.

Proč používat VPN

Důvodů proč používat některé služby VPN je celá řada. Zde si představíme tři nejčastější.

1. Online Anonymita

Bez VPN lze vaši polohu, a dokonce i vaši identitu vysledovat bez větších potíží, a to hlavně díky vaší IP adrese. Tato IP adresa je jedinečná pro vaše internetové připojení. Je to jako online poštovní směrovací číslo, které lidem říká, kdo jste a kde se nacházíte. Umožňuje lidem spojit vaše online chování s vámi. VPN skryje vaši IP adresu a umístění. Když používáte VPN, váš internetový provoz je přesměrován přes externí server a vaše online aktivity lze vysledovat pouze zpět k IP adrese serveru VPN, ale již ne k vaší IP adrese a vám. Takže pomocí VPN již vaše online aktivita nebude propojena s vaší vlastní IP adresou. Tímto způsobem můžete procházet internet s větší anonymitou.

2. Boj s cenzurou

V mnoha zemích (jako Čína, Turecko, Rusko, Írán) vlády silně cenzurují internet. Tyto země blokují přístup k určitým internetovým službám a webům. Příklady aplikací a webových stránek, které jsou často blokovány, jsou například Google, Facebook a Instagram. Zpravodajské weby a novinářské platformy jsou navíc často blokovány, protože jsou považovány za hrozbu pro úřadující vládu. V těchto zemích tato cenzura silně ovlivňuje svobodu projevu jejich občanů. VPN může pomoci obejít cenzuru a omezení tím, že vám umožní připojit se k serveru v jiné zemi. Tímto způsobem může být uživatel online, jako by byl v této jiné zemi.

3. Přístup k službám

Nejsou to jen země, které zavádějí omezení na internetu. Některé online služby také omezují přístup ke svému obsahu v určitých regionech. To se děje u streamovacích služeb, které mají vysílací práva pouze v určitých zemích, v jiných nikoli. Pokud jste na dovolené nebo jste se přestěhovali do jiné země, možná nebudete moci sledovat své oblíbené pořady. Pokud chcete získat přístup k webovým stránkám nebo streamovacím službám z jiné země (například sledovat jinou verzi Netflixu), můžete tak učinit pomocí VPN.

Portál popularizující a vysvětlující svět kryptoměn, bezpečnosti, technologií a ekonomických témat. Investovat do Bitcoinu? Jak koupit Ethereum? Co to je Dark Web? Jak nastavit VPN? Jaké jsou nové technologie? Prostě vše, co chcete o technologickém světě vědět, ale báli jste se zeptat...


CryptoNews.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cryptonews.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.cryptonews.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 Cryptonews.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.