Těchto tří ruských kybernetických útoků se západ nejvíce obává

Foto: pixabay

Americký prezident Joe Biden vyzval soukromé společnosti a organizace v USA, aby tzv. „zamkly své digitální dveře“, tvrdí, že zpravodajské služby naznačují, že Rusko plánuje kybernetický útok na USA.


Kybernetické úřady Spojeného království také podporují výzvy Bílého domu po „zvýšených kybernetických bezpečnostních opatřeních“, i když ani jeden neposkytl žádný důkaz, že Rusko plánuje kybernetický útok. Rusko je však kybernetická velmoc s velkým arzenálem kybernetických nástrojů a hackerů schopných ničivých a potenciálně destruktivních kybernetických útoků. Ukrajina zůstala relativně nezasažená ruskými kybernetickými útoky, ale odborníci se nyní obávají, že Rusko může zahájit kybernetickou ofenzívu proti spojencům Ukrajiny.

Zde jsou kybernetické útoky, kterých se odborníci nejvíce obávají.

BlackEnergy – cílený útok na kritickou infrastrukturu

Ukrajina je často popisována jako „hackerské hřiště“ Ruska, které tam provádí útoky proto, aby otestovalo své techniky a nástroje. V roce 2015 narušil ukrajinskou elektrickou síť kybernetický útok s názvem BlackEnergy, který způsobil výpadek 80 000 zákazníků energetické společnosti na západní Ukrajině. Téměř přesně o rok později další kybernetický útok známý jako Industroyer na zhruba hodinu vyřadil z provozu asi pětinu Kyjeva, ukrajinského hlavního města.

NotPetya – nekontrolovatelné ničení

NotPetya je považován za nejnákladnější kybernetický útok v historii. Destruktivní software byl ukryt v aktualizaci oblíbeného účetního softwaru používaného na Ukrajině, ale rozšířil se po celém světě, zničil počítačové systémy tisíců společností a způsobil škodu přibližně za 10 miliard dolarů. Z toho útoku jsou také obviněni Severokorejští hackeři, kteří pravděpodobně způsobili obrovské narušení podobným útokem o měsíc dříve. Tento útok zakódoval data na přibližně 300 000 počítačích ve 150 zemích. Národní zdravotní služba Spojeného království byla nucena zrušit velký počet lékařských prohlídek.

Colonial Pipeline – útoky kyberzločinců zesilují

V květnu 2021 byl v řadě států USA vyhlášen stav nouze poté, co hackeři způsobili uzavření životně důležitého ropovodu. Colonial Pipeline nese 45 % zásob nafty, benzínu a leteckého paliva na východním pobřeží. Tento útok nebyl proveden ruskými vládními hackery, ale ransomwarovou skupinou DarkSide, o které se předpokládá, že sídlí v Rusku. Společnost zabývající se plynovodem přiznala, že zaplatila zločincům 4,4 milionu dolarů v těžko dohledatelných bitcoinech, aby znovu uvedla do provozu počítačové systémy.

Portál popularizující a vysvětlující svět kryptoměn, bezpečnosti, technologií a ekonomických témat. Investovat do Bitcoinu? Jak koupit Ethereum? Co to je Dark Web? Jak nastavit VPN? Jaké jsou nové technologie? Prostě vše, co chcete o technologickém světě vědět, ale báli jste se zeptat...


CryptoNews.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cryptonews.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.cryptonews.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 Cryptonews.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.