Proč se bitcoin nechová jako uchovatel hodnoty

Foto: Alexander Weiss

Pandemie Covid-19, válka, vysoká inflace, pád tradičních trhů. Toto jsou zásadní okamžiky posledních let, ale bitcoin se nechoval jako uchovatel hodnoty. Proč se to však děje?


Mezi krypto nadšenci dlouho existovala naděje, že díky své vlastní nezávislosti budou kryptoměny odolné vůči inflaci a krizím. Největší kryptoměna podle tržní kapitalizace, bitcoin, není kontrolována žádným ústředním orgánem (centrální bankou). V důsledku této nezávislosti na vládě mnozí tvrdili, že by hodnota bitcoinu měla i nadále zůstat silná bez ohledu na ekonomické propady, mezinárodní války nebo drastické politické změny. V posledních letech se však ukázalo, že to není pravda. Například v době pandemie koronaviru v březnu 2020 cena bitcoinu klesla o 57 %. Akciový trh a kryptoměny se po tomto období vzpamatovaly a rostly ohromujícím tempem, což bylo přičítáno kombinaci volného času, disponibilních příjmů a množství peněz, které vlády napumpovaly do globální ekonomiky v důsledku pandemie. Kryptoměna je však z obecného pohledu relativně mladá a stále na ní nejsou státy zcela adaptovány a u mnoho lidí panuje kvůli volatilitě velká nedůvěra. Existuje také názor, že banky, vlády a velcí investoři nedovolí, aby bitcoin fungoval jako uchovatel hodnoty, dokud sami nenashromáždí dostatek kryptoměn a mělo to tak pro ně nějaký význam.

Bitcoin může být některými lidmi stále považován za rizikové aktivum. V běžném podnikání jsou riziková aktiva považována za investice, které mohou zaznamenat značnou volatilitu. Je důležité poznamenat, že akcie, komodity a dluhopisy s vysokým výnosem jsou všechny považovány za riziková aktiva, protože jejich ceny mohou divoce kolísat téměř za jakýchkoli tržních podmínek. Ostatně bitcoin byl v posledních letech považován za uchovatele hodnoty a jako takový byl relativně imunní vůči výkyvům, které jsou spojené s rizikovými aktivy. Nic z toho už ale nemusí být nutně pravda. Na dnešním trhu se bitcoin stal obětí typu faktorů, které hýbou hodnotou rizikových aktiv, jako je inflace, akciové trhy a měnová politika Federálního rezervního systému (FED).

Považujete bitcoin a obecně kryptoměny za uchovatele hodnoty? Napište nám do diskuze

Portál popularizující a vysvětlující svět kryptoměn, bezpečnosti, technologií a ekonomických témat. Investovat do Bitcoinu? Jak koupit Ethereum? Co to je Dark Web? Jak nastavit VPN? Jaké jsou nové technologie? Prostě vše, co chcete o technologickém světě vědět, ale báli jste se zeptat...


CryptoNews.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cryptonews.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.cryptonews.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 Cryptonews.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.