Proč došlo ke krachu kryptoměn

Foto: pixabay

Během minulého týdne došlo ke skutečnému krachu kryptoměnového trhu, který byl podpořen všeobecným negativním prodejním prostředím.


Stačí si uvědomit, že před sedmi dny byl celý sektor kapitalizován částkou 1 650 miliard dolarů, zatímco nyní klesl na 1 400 miliard dolarů a minulý pátek dokonce pod 1 300 miliard dolarů.

Dvě hlavní příčiny

První je nejzřetelnější, a to totální zhroucení projektu Terra. Před krachem kryptoměna Terra, kapitalizovala přibližně 21 miliard dolarů, zatímco nyní klesla na přibližně 1,5 miliardy dolarů. Příčinou destrukce ekosystému Terra je ztráta dolarového fixu hodnoty jeho stablecoinu, UST, základu celého projektu. Již v pondělí 9. května klesla tržní cena UST pod 0,95 dolaru, zatímco následující den pod 0,75 dolaru. Po krátkém zotavení na 0,9 USD, které trvalo méně než 24 hodin, došlo ve středu 11. května ke konečnému kolapsu, nejprve pod 0,70 USD a poté na 0,30 USD. V pátek 13. května dokonce pod 0,1 dolaru.

Kolaps vyvolal paniku, která se rozšířila i na další kryptoměny

Zejména ve čtvrtek 12. května se panika rozšířila také na největší existující stablecoin na světě, Tether (USDT). Ale po krátkém okamžiku, kdy cena USDT klesla pod 0,99 USD, se poměrně rychle vzpamatoval a znovu získal svou vazbu na dolar. Ve skutečnosti spolu s kolapsem Terra došlo také k prudkému poklesu na finančních trzích obecně, který také začal 9. května.

Cena bitcoinu podle trendu Nasdaq (největší elektronický burzovní trh ve Spojených státech) vyšplhala z ročního minima dosaženého ve čtvrtek 12. května na přibližně 25 000 USD, zpět nad 30 000 USD. To je stále o 12 % méně než v pondělí 9. května a o 17 % méně než 7. května, kdy to bylo kolem 36 000 USD. Vzhledem k tomu, že již tak klesající trend na krypto trzích podobný trendu Nasdaq byl umocněn kolapsem Terra v pondělí 9. května, ztráty na krypto trzích prudce zesílily.

Globální finanční trhy, a tedy i Nasdaq a kryptotrhy, jsou sužovány nejistotami ohledně globální situace, zejména válkou na Ukrajině, inflací, ale především nejistotou ohledně chystaných měnově politických opatření Fedu. Obávají se totiž, že budou ještě přísnější, než se dosud očekávalo.

Portál popularizující a vysvětlující svět kryptoměn, bezpečnosti, technologií a ekonomických témat. Investovat do Bitcoinu? Jak koupit Ethereum? Co to je Dark Web? Jak nastavit VPN? Jaké jsou nové technologie? Prostě vše, co chcete o technologickém světě vědět, ale báli jste se zeptat...


CryptoNews.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cryptonews.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.cryptonews.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 Cryptonews.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.