Evropská centrální banka prosazuje přísnější globální regulace kryptoměn

Foto: pixabay

Fabio Panetta, člen Výkonné rady Evropské centrální banky (ECB), prosazuje přísnější regulace kryptoměn (zejména stablecoinů), aby se předešlo jakémukoli druhu „nestability a nejistoty“.


Panetta hovořil o zrychleném růstu, kterého kryptotrh dosáhl s valuací 1,3 bilionu dolarů, což naznačuje, že je v současné době větší než jakýkoli vysoce rizikový trh. Panetta naznačil, že celý tento boom je založen na spekulacích a příslibech vysokých a rychlých výnosů, „využívá regulačních mezer, které nechávají investory bez ochrany“.

"Nesmíme opakovat stejné chyby tím, že budeme čekat, až bublina praskne, a teprve potom si uvědomíme, jak všudypřítomné se krypto riziko stalo ve finančním systému."

Panetta také vysvětlil, že stablecoiny představují riziko pro národy – což je postoj, který ECB již sdílela – protože ti, kdo jsou zodpovědní za ražení tokenů, nemohou zaručit „vyplatitelnost kdykoli v nominální hodnotě“ a dodal, že třetina stablecoinů spuštěných v posledních letech nepřežila. Podle Panetty volatilita a nedostatek řádného zajištění brání krypto aktivům plnit svůj účel, kterým je usnadnit platby nebo se stát lepší verzí tradičních peněz. Panetta poukázal na 60% pokles, který měl bitcoin poté, co dosáhl 68 000 dolarů, což bylo více než u zlata a čtyřikrát víc než u amerických akcií.

„Kryptoměny jsou prostě příliš nestálé na to, aby plnily tři funkce peněz: prostředek směny, uchovatel hodnoty a zúčtovací jednotka.“

Vzhledem k urychlenému přijetí globálního ekosystému kryptoměn Panetta navrhuje větší kontrolu v globálním regulačním přístupu. Vyjádřil své obavy z toho, jak ani země, které zakázaly kryptoměny, nemohou zajistit 100% účinnost svých nařízení.

Panetta se zaměřil na 4 body k dosažení lepší kontroly nad krypto aktivy:

Držet je podle stejných standardů jako zbytek finančního systému.

Přiměřeně je zdanit, protože současný daňový režim je minimální.

Posílit zveřejňování informací.

Zavedení přísných požadavků na transparentnost a normy, které musí dodržovat velcí provozovatelé.

Tato nová nařízení se nesnaží potlačit inovace, ale chránit peníze a úspory lidí. Také by to však znamenalo dlouhou cestu k zajištění toho, aby centrální banky neztratily ekonomickou kontrolu, kterou po dlouhá léta měly.

Portál popularizující a vysvětlující svět kryptoměn, bezpečnosti, technologií a ekonomických témat. Investovat do Bitcoinu? Jak koupit Ethereum? Co to je Dark Web? Jak nastavit VPN? Jaké jsou nové technologie? Prostě vše, co chcete o technologickém světě vědět, ale báli jste se zeptat...


CryptoNews.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cryptonews.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.cryptonews.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 Cryptonews.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.