Proč je kybernetická bezpečnost tak důležitá?

Foto: pixabay

Kybernetické útoky již nezastaví antivirový software ani firewall. Riziko kybernetických útoků se neustále zvyšuje a pro firmy a instituce již není otázkou "zda", ale spíše "kdy". Proto je kybernetická bezpečnost tak důležitá.


Kybernetická bezpečnost je důležitá, protože zahrnuje vše, co souvisí s ochranou našich dat před kybernetickými útočníky, kteří chtějí tyto informace ukrást a použít je ke způsobení škody. Může jít o citlivé údaje, vládní a průmyslové informace, nebo osobní údaje. Zavedení pokročilých programů a mechanismů kybernetické obrany na ochranu těchto dat je zásadní a je v zájmu všech. Všichni ve společnosti se spoléhají na kritickou infrastrukturu, jako jsou nemocnice a další zdravotnická zařízení, programy finančních služeb a elektrárny. Ty potřebujeme k tomu, aby naše společnost fungovala. Na úrovni jednotlivců mohou útoky na kybernetickou bezpečnost vést ke krádežím identity a pokusům o vydírání, což může způsobit vážné škody v životě daného člověka. Všichni spoléháme na bezpečnost svých dat a osobních údajů. Například při přihlašování do naší oblíbené aplikace. Pokud tyto systémy, sítě a infrastruktury nemají správnou ochranu, mohou se naše údaje dostat do nesprávných rukou. Totéž platí pro organizace a podniky, vlády, armádu a další společensky kritické organizace. Uchovávají obrovské množství dat v datových skladech, v počítačích a dalších zařízeních. Velká část těchto dat obsahuje citlivé informace. Odhalení těchto informací může být v mnoha případech velmi škodlivé.

Právo na soukromí v digitálním světě

Soukromí je považováno za základní lidské právo a je chráněno zákonem. Dříve to znamenalo, že lidé by měli mít možnost žít svůj život mezi zdmi svého domova bez zásahu státu. Dnes soukromý život znamená možnost svobodně se rozhodovat bez ovlivňování, svobodně komunikovat a vyhledávat věci, které by si člověk přál, na internetu. Všechny tyto věci byste měli mít možnost dělat, aniž by důsledky vašich činů ovlivňovaly váš každodenní život. Přestože se jedná o lidské právo, mnoho lidí nemá dostatečné znalosti o tom, jak jsou jejich údaje na internetu shromažďovány, používány a sdíleny.

V roce 2018 bylo v Evropské unii novelizováno obecné nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR), které zpřísňuje ochranu údajů nás jako jednotlivců. Zároveň každoročně probíhají důležité iniciativy zaměřené na zvyšování povědomí a znalostí o kybernetické bezpečnosti.

Den ochrany osobních údajů

Sociální média jsou jedním z míst, kde zanecháváme nejvíce údajů a informací. Pro ilustraci se tým výzkumníků z Cambridgeské univerzity a Stanfordské univerzity zabýval tím, kolik informací lze o člověku zjistit pouze na základě jeho lajků na Facebooku. Výzkumníci zjistili, že na základě pouhých 10 lajků vás mohou poznat lépe než vaši spolupracovníci. Na základě 70 lajků na Facebooku vás mohli poznat lépe než vaši přátelé. K tomu všemu: Na základě pouhých 300 lajků vás mohou poznat lépe než vašeho manžela/manželku. A co víc, jen na základě vaší veřejné online aktivity dokázali přesně předpovědět, zda trpíte depresemi nebo berete drogy.

Jak lépe chránit svá data?

Všechny údaje o vás, jako je váš věk a pohlaví, poloha a historie nákupů, mají velkou hodnotu například pro marketingové společnosti. Stejně tak digitální stopy, které po sobě zanecháváte při procházení internetu. Nejde jen o to, jaké informace prozradíte, ale také o to, k čemu poskytnete společnostem a aplikacím přístup. Často je po vás požadováno, abyste majiteli aplikace umožnili přístup k určitým informacím o vás, než ji začnete používat. Může se jednat o přístup k vašemu mikrofonu, seznamu kontaktů, vaší poloze a fotografiím. Často však tyto informace nejsou pro stahovanou aplikaci nijak zvlášť důležité. Téměř vše o vás lze považovat za data – proto byste měli mít vždy plnou kontrolu nad informacemi, které sdílíte. Projděte si podmínky aplikací, které stahujete, a spravujte nastavení ochrany osobních údajů. Vždy mějte na paměti, jaké informace sdílíte a s kým.

Záleží vám na ochraně vašich údajů, nebo se tím příliš nezabýváte? Napište nám do diskuze.

Portál popularizující a vysvětlující svět kryptoměn, bezpečnosti, technologií a ekonomických témat. Investovat do Bitcoinu? Jak koupit Ethereum? Co to je Dark Web? Jak nastavit VPN? Jaké jsou nové technologie? Prostě vše, co chcete o technologickém světě vědět, ale báli jste se zeptat...


CryptoNews.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cryptonews.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.cryptonews.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 Cryptonews.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.