Pegasus: Co byste měli vědět o izraelském spywaru

Foto: pixabay

Izraelská společnost je spojována s vládami, které využívají její technologie ke špehování novinářů, aktivistů a politiků.


Pegasus, špionážní software vyrobený izraelskou technologickou společností NSO Group, se opět dostal na titulní stránky novin poté, co bylo oznámeno, že jej izraelská policie používala ke špehování desítek vlastních občanů – včetně vysokých vládních úředníků a demonstrantů, kteří se shromáždili proti bývalému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi. Tato zpráva naplno roztočila několikaměsíční mezinárodní skandál kolem nejznámější nájemné hackerské společnosti na světě, který následoval po zprávách, že ji vlády po celém světě využívaly ke špehování aktivistů, novinářů, a dokonce i hlav států. 

Co je Pegasus? Co dělá?

Společnost NSO Group, založená v roce 2010, se na svých internetových stránkách popisuje jako tvůrce "technologie, která pomáhá vládním agenturám předcházet a vyšetřovat terorismus a trestnou činnost a zachraňovat tak tisíce životů po celém světě". Pegasus je špionážní software, který dokáže proniknout do mobilního telefonu a shromažďovat osobní a lokalizační údaje a může ovládat mikrofony a kamery telefonu bez vědomí a svolení uživatele. Mezi informace, ke kterým má Pegasus přístup, patří fotografie, vyhledávání na webu, hesla, protokoly hovorů, komunikace a příspěvky na sociálních sítích. Spyware je navržen tak, aby se vyhnul detekci a maskoval svou činnost. Výzkumníci našli několik příkladů sofistikovaných nástrojů NSO Group využívajících takzvané "zero click" exploity, které infikují cílové mobilní telefony bez jakékoliv interakce uživatele. To znamená, že k úspěšnému útoku spywaru na telefon stačí nainstalovaný operační systém nebo konkrétní zranitelná aplikace.

Kdo se stal terčem útoku?

Vyšetřování 17 zpravodajských organizací na více než 50 000 číslech zveřejnila pařížská novinářská nezisková organizace Forbidden Stories a Amnesty International. Zjistilo se, že od roku 2016 bylo údajně klienty NSO vybráno k potenciálnímu sledování více než 1 000 osob v 50 zemích. Tento seznam zahrnuje 189 novinářů, více než 600 politiků a vládních úředníků a několik hlav států, včetně francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, jihoafrického prezidenta Cyrila Ramaphosy a pákistánského premiéra Imrana Chána. Mezi novináři jsou zaměstnanci většiny světových médií. 

Jaká byla reakce?

V prohlášení vydaném po zveřejnění zprávy generální tajemnice Amnesty International Agnes Callamardová odmítla tvrzení NSO, že její technologie jsou využívány k prosazování práva. "Společnost NSO Group se již nemůže skrývat za tvrzení, že její špionážní software slouží pouze k boji proti zločinu – ukazuje se, že Pegasus je také špionážním softwarem, který si vybírají ti, kdo chtějí špehovat zahraniční vlády," uvedla Callamardová.

V červenci 2021 zahájila pařížská prokuratura vyšetřování obvinění, že marocké zpravodajské služby špehovaly několik francouzských novinářů. Maroko tato obvinění popřelo. V listopadu loňského roku zařadilo americké ministerstvo obchodu společnost NSO Group na černou listinu a zakázalo jí přístup k technologiím USA. Apple následně společnost zažaloval a označil ji za "amorální žoldáky 21. století". Společnost Facebook žaluje NSO Group u amerického federálního soudu za údajné cílení na přibližně 1 400 uživatelů aplikace WhatsApp.

Co uvedla společnost NSO?

Společnost NSO odmítla pochybení a uvedla, že neidentifikuje své klienty. Tvrdí, že její produkty jsou určeny proti zločincům a "teroristům" a že své produkty prodává pouze státním bezpečnostním agenturám na základě souhlasu izraelského ministerstva obrany. Zprávu mediálních organizací označila za "plnou nesprávných předpokladů a nepotvrzených teorií".

Portál popularizující a vysvětlující svět kryptoměn, bezpečnosti, technologií a ekonomických témat. Investovat do Bitcoinu? Jak koupit Ethereum? Co to je Dark Web? Jak nastavit VPN? Jaké jsou nové technologie? Prostě vše, co chcete o technologickém světě vědět, ale báli jste se zeptat...


CryptoNews.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cryptonews.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.cryptonews.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 Cryptonews.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.