Hackerské útoky na Rusko si získávají pozornost, zatím však způsobují malé škody

Foto: pixabay

Dva dny po začátku ruské invaze na Ukrajinu se skupině hackerů podařilo získat přístup k několika ruským státním televizním kanálům a vysílat protiválečná videa. Útok však po několika minutách skončil.


Navzdory rozsahu této globální kybernetické ofenzívy odborníci na IT řekli nezávislému listu The Moscow Times, že úspěchy těchto skupin byly krátkodobé a způsobily jen malé skutečné politické nebo ekonomické škody. "Ačkoli jsou akce skupiny Anonymous pravidelně oslavovány jako úspěchy, udržitelnost kybernetických útoků je pochybná." řekl Dennis-Kenji Kipker, expert na IT bezpečnost z University of Bremen. Hackeři s takovými schopnosti, by jistě byli schopni udělat mnohem zásadnější věci.

Hackeři z hnutí Anonymous minulý měsíc oznámili, že se jim podařilo získat přístup k téměř milionu e-mailů od VGTRK, mocné státní mediální korporace, která provozuje televizní kanály včetně Rossia 24. Unikly také osobní údaje 120 000 ruských vojáků, kteří zřejmě bojují na Ukrajině a také údaje ministerstva kultury, centrální banky a regulátora komunikací Roskomnadzor. Podle Arica Tolera, výzkumníka z investigativního zdroje Bellingcat, některé z e-mailů v uniklé databázi VGTRK odhalily podrobnosti o interním fungování mediální korporace. I když jsou pro výzkumníky tyto informace zajímavé, v e-mailech se zatím nenašlo nic politicky významného. A velikost úniku VGTRK znamená, že novinářům a vyšetřovatelům bude pravděpodobně trvat mnoho měsíců, než prostudují všechna data. Přestože Anonymous tvrdí, že 24. března byl úspěšný útok na ruskou centrální banku, banka popřela, že by její data byla kompromitována. Od dalších stran žádné informace k dispozici samozřejmě nejsou. Další oblíbenou taktikou byly útoky DDoS na ruské webové stránky, které způsobovaly jejich dlouhé načítání, popřípadě způsobily, že stránka nebyla schopna provozu. K těmto útokům se mohl dokonce připojit o běžný uživatel. 

Identifikace hackerů

„Anonymous budou určitě zodpovědní za některé incidenty," řekl expert Kipker. "Ale protože za Anonymous může teoreticky mluvit kdokoli, určitě budou existovat svobodní jedinci, kteří pouze tvrdí, že vytvářejí politickou nejistotu." 

Souhlasíte s hackerskými útoky? A myslíte, že mají nějaký vliv? Napište nám do diskuze.

Portál popularizující a vysvětlující svět kryptoměn, bezpečnosti, technologií a ekonomických témat. Investovat do Bitcoinu? Jak koupit Ethereum? Co to je Dark Web? Jak nastavit VPN? Jaké jsou nové technologie? Prostě vše, co chcete o technologickém světě vědět, ale báli jste se zeptat...


CryptoNews.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cryptonews.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.cryptonews.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 Cryptonews.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.